Výluh z Mapacho je jemný kapalný roztok získaný extrakcí Mapacho v alkoholu. Roztok je dodáván ve 12 ml lahvičkách z tmavého skla s nosním rozprašovačem. Do každé nosní dírky aplikujte jednu nebo dvě dávky při současném lehkém nádechu nosem. Výluh z Mapacho má silný účinek na soustředění a zpřítomnění, přináší silné uzemnění a zastavuje veškeré chvění mysli. Výluh má hluboký čistící účinek na dutiny, otevírá srdce a mysl. Je to tradiční lék široce využíván šamany a léčiteli na všech kontinentech.

Výluh z Mapacho se tradičně podává ze skořápky nebo mušle, jejíž špička se zasune do nosu a poté se záklonem a současným nasátím dostane výluh do nosní dírky. Je důležité aplikovat do obou nosních dírek, protože v každé účinkuje jinak: levá strana se používá k vyloučení negativní energie a pravá strana k přijímání dobrých energií, rovnováhy a zdraví. Zbytek, který se vám dostane do krku nepolykejte, vyplivněte ho.

Trocha historie...

Mapacho je jednou z nejtradičnějších a nejzdravějších rostlin Amazonie. Používají ji šamani, kteří se specializují na práci s tabákem (tabaqueros) nebo se také používá v kombinaci s jinými rostlinami, jako je třeba Ayahuasca. Dalším tradičním užíváním tabáku je použití Singy neboli tabákového výluhu. Singa se často používá při zasvěcováních, krizích a rituálech, kde může být šňupána, popíjena nebo plivána na tělo nemocného za doprovodu zpěvů. Singa má navíc sedativní a narkotické účinky, které pomáhají navozovat stav transu a umožňují vysát zlé duchy a nemoci z pacientů.

Šamani v oblasti Montaña a Guyana, kde je tabákový výluh používán při magicko-náboženských obřadech, jej buď pijí nebo šňupou aby vyvolali silné vize. Každý kmen však má své vlastní konkrétní způsoby použití a přípravy Singy, některé je míchají s jinými rituálními rostlinami jako již zmíněnou Ayahuascou nebo s Maikoa (Brugmansia). U kmenů jako jsou Coto-Indians v Peru mohou výluh z tabáku šňupat pouze šamani, zatímco ostatní členové kmene mohou výluh pouze pít. Jivarové z Montañy se stali mistry v pití a přípravě tabákového výluhu sloužícímu ke komunikaci se zemí a jejími duchy (Grimal 1965). Jivarové pijí Singu během zasvěcení, vision questů, válečných příprav a během čarodějnictví - u nich mohou Singu užívat dokonce i ženy. Guyanští Indiáni namáčejí tabákové listy do vody a pak z nich vymačkávají šťávu. Tu poté pijí nebo šňupou, v závislosti na pohlaví: ženy kmene tekutinu pijí, zatímco muži ji šňupou. Tukanové z Kolumbie a Brazílie používají Singu pouze během šamanistických rituálů a tekutinu aplikují výhradně šamanům nebo šamanským učňům aby vyvolali zvracení, případně bezvědomí. Některé kmeny tabákový výluh vyvařují až do formy koncentrátu a někdy přidávají i zahuštěný kasavový škrob aby získali silnou tabákovou pastu, kterou poté olizují přímo z prstů. V obou případech silný extrakt přináší uživateli velmi rychle ospalost a vyvolává silnou fyzickou reakci, včetně chvění, zvracení a nevolnosti - což je považováno za nezbytné k očištění těla a mysli.

Šamani v ekvádorských Montañech pijí tabákový výluh aby komunikovali s duchovním světem a nebo jej šňupou aby vyvolali tabákového ducha a požádali ho o pomoc při léčbě nemocí a uvolnění nepřátelských energií nebo nadpřirozených sil. Tabákoví šamani z Campa pijí koncentrovaný tabákový výluh aby přes něj mohli komunikovat a žádat o podporu duchy během extatických transů. Tabákový výluh umožňuje šamanovi zmírnit utrpení nemocných a lidí, kteří byli napadeni temnými šamany (bruchos) nebo zlými duchy. Kromě toho kmeny jako Jivaros používají tabákový výluh k řadě léčivých účelů, včetně léčby indispozice, zimnice, plicních problémů a hadího kousnutí.